Tilfredsstillende sæsonstart i Tyskland

Nicklas Pedersen skriver:

Efter en vintertræning, hvor vejret har været meget imod os, var det nu tid til at prøve formen af i to hårde løb i Tyskland inden den endelige sæsonstart herhjemme. Turen gik lørdag den 27. marts til Ascheffel i Nordtyskland, hvor sæsonens første cykelløb skulle køres.

Alle ryttere var spændt på at se, hvordan én selv samt konkurrenterne var kørende. Det var på mange måder noget helt nyt for mange. For Kasper Harders, Jens Christiansen og mig var det første gang, at vi skulle køre i junior klassen (U19). Dette er et kæmpe spring i distance, men også i niveau, hvilket var det, der havde bekymret mig mest. Løbet, der bød på små 66 km med en lille bakke ved mål, gik for juniores side fint. Vi sad alle med hjem, hvilket er fuldt tilfredsstillende. Lasse og jeg prøvede flere gange i løbet at komme af sted, hvilket også lykkedes. Lasse sad i forreste gruppe i noget af løbet. Senere tog jeg selv chancen og kørte væk fra feltet og håbede på at kunne køre op til den store gruppe foran. Dette lykkedes også, men på slutningen af sidste omgang blev gruppen indhentet af feltet. Spurten kørte vi fornuftigt, hvor Lasse sluttede som nummer 21 som bedste junior, og jeg blev selv nummer 24.

Efter cykelløbet gik turen til vandrehjemmet, hvor vi tilbragte eftermiddagen med at se VM i banecykling. Efter en udmærket aftensmad, som bød på spagetti og kødsovs, blev aftenen tilbragt med at se finalen i x-factor.
 
Søndag morgen startede med en overraskkende god morgenmad, og derefter gik turen til næste løb i Nortorf. Ruten bød på 69,6 km uden en eneste bakke. En meget lille distance for os junior sammenlignet med de danske løb, hvor vi skal køre næsten 130 km. Dagen bød desuden også på meget vind, så det handlede om at være fremme når sidevindsstykkerne kom. Under løbet var det ikke sidevinden, der betød det store, men de utallige ryk i feltet, som gjorde løbet hårdt. Vi håbede på at få en Århus rytter med i udbrud. Dette lykkedes dog ikke trods en del forsøg fra Lasse, Kasper Harders og min side. Tre mand var for lidt, hvis man skulle ramme det rigtige udbrud sammenlignet med de danske teams, der hver havde 9 mand med fremme. 1,5 km før mål i sidevindsstykket satser Lasse på at kunne køre den store gruppe ind, der ikke var langt væk. Jeg tager hans hjul og vi får faktisk skabt huller i feltet, men efter sidste sving 700 meter før mål har han ikke mere at skyde med, og jeg var nu alene i front af feltet. Det tyske tog på hele to mand var lige efter og jeg vælger at tage deres hjul. Jeg sluttede skuffende som nummer 27 som bedste junior.

Alt i alt er jeg helt tilfreds med mit første løb i juniorklassen, men også med hvordan det gik socialt på turen. De andre juniorryttere var også helt tilfredse med turen og løbene.

Til sidst vil jeg lige sige tak til Jens Gylling, Finn Eland og Niels Poulsen for en god og velorganiseret tur.

Venlig hilsen
Juniorrytter, Nicklas Pedersen aka Redman (: