I dag torsdag køres der DM i enkeltstart ved Faaborg på Fyn. CK Aarhus stiller med følgende fire ryttere:
• Daniel ”8800” Vestergaard Andersen (start 18.22)
• Eskil ”Koteletten” Vammen (start 18.34)
• Martin Wang Hjørngaard (start 18.52)
• Lars ”Duracell” Ejaas (start 19.02)
Hvad kan vi så forvente os af disse fire ryttere? Hvad kan de præstere til et dansk mesterskab, hvor alle de hjemlige og udlands-professionelle kommer hjem og kæmper på lige fod imod uret?
Daniel Vestergaard Andersen er ved at have fat i noget der ligner en lille form-top. I søndags blev han bedst placerede CK Aarhus rytter på en flot placering som nr. 22 i det danske UCI løb GP Ålborg. Sidst Daniel kørte enkeltstart for små 4 uger siden, skuffede han desværre og endte uden for præmierækker i et ellers menneskeligt felt. Men noget kunne tyde på, at han har fået vendt skuden, og at han træder rigtig hårdt i den. Efter Daniel starter den ny-professionelle CSC SaxoBank-rytter Ándre Steensen. Kan Daniel følge Steensen’s hjul når (hvis?) han bliver overhalet, har han en rigtig go tid i sigte. På en go dag vurder vi Daniel til at kunne præstere en 18. - 25. plads.
Eskil Vammen kan kun gøre det bedre end sidst, hvor han i sæsonstarten på Lolland endte som rosinen i pølseenden ;-). Og det gør han også. Eskil har få lov at låne en fantastisk cykel af holdets sportsdirektør – Ole Skaarup. Det er ikke blevet til meget special træning, men de sidste dage har Eskil vist stor styrke på cyklen. Men hvad kan det række til? Et realistisk bud vil nok være ca. nr. 45-50 ud af de 65 startende, men vi tror på at Eskil overrasker og kører sig ind som ca. nr. 40.
Martin Wang Hjørngaard er i dag et spørgsmålstegn. Han har vist rigtig gode takter på sin enkeltstartscykel for 3-4uger siden, men har de sidste 7-9 dage været præget af et dårligt knæ, som har tvunget ham til at holde pause. Spørgsmålet er så, om det har nogen betydning? Martin leverede den 5. juni i Rødovre sæsonens bedste resultat med en 2. plads på enkeltstarten… Det bliver en gyser at følge Martin, der på sin bedste dag kan køre i top 20. Vi vurderer en placering som nr. 18-25.
Lars Ejaas har også vist opadgående form på det sidste, men hvad vil det række til? Lars’ egen målsætning lyder på at køre i top 30, og på en go dag vil dette også være muligt. Lars viste gode takter og stor styrke i sidste weekends UCI løb, og gennemførte på en flot placering. Med dette i baghovedet vurderer vi Lars til at slutte som nr. 28-35.
Det ser ikke ud til at nogle af landets internetmedier har valgt at give liveopdatering, men prøv at klikke ind på
feltet.dk og
cyclingworld.dk ved 18 tiden, så kan det være der er kommet nyt. Eller vil jeg foreslå at man skriver i forum
”Frihjulet” hvis man finder et sted, hvor man kan følge drengene live.
DM’s officielle hjemmesiden:
http://dm2008-faaborgmidtfyn.dk/ivs/ Held og lykke til Jer alle i dag.