Erik Markussen beretter fra ”tst Langelinieløbet - Djurslands Bank”
I forbindelse med motionsløbet i søndags viste CK Aarhus klubtrøjerne i form af både "små og store" ryttere. Erik havde dog gerne set endnu flere ryttere fra sin egen klub.

Line Rehde Andersen blev nr. 1 på 67 km for kvinder med 6 minutters forspring til nr. 2. Line har licens i Dame B klassen, og hun lagde godt ud i april med en relativ let sejr i JDC-løbet, men har endnu den helt store sejr til gode. Hun var topmotiveret og klar til at gi’ den max på Pøt Mølle til Sørwi-løbet i Hammel den 1. juni, men blev desværre stoppet af et styrt lige før Pøt Mølle stigningen.

Line Rehde Andersen vinder af 76km ruten
Line har talentet og benene er klar efter en længere genoptræning. Vi glæder os til at se hvad Line kan udrette i løbet af sommeren og efteråret.

Morten Nielsen blev også nr. 1 på 67 km ruten (for mænd). Morten har allerede vist talentet i D klassen – han har overrasket mange af de andre ryttere i feltet ved at tage chancen, når den var der. Lige nu ligger Morten på en 10. plads i D klassen, som i alt har ca. 240 ryttere.
Morten Nielsen vinder af 76km ruten
En af de yngste ryttere ved "tst Langelinieløbet - Djurland Bank" var Jakob Kristian Sørensens (Velopresse) søn, her i klubdragt, sådan som det jo skal være!