CK Aarhus tog hul på sæsonen i Nordtyskland

Eskil Vammen skriver:

CK Aarhus drog lørdag d. 20 marts til den lille tyske flække Ascheffel (ikke langt fra Kiel) for at tage hul på forårssæsonen. Dagen efter stod den på sidevindsræs i Nortorf.

Med på turen, som blev dygtigt arrangeret af lederne Jens Gylling, Finn Eland og Niels Poulsen, var følgende ryttere:

U-13 (børn): Anton Charmig, Nikolaj Gylling

U-17 (ungdom): Andreas Gylling, Thorlak Franck, Rasmus Mogensen, August Poulsen, Magnus Tholstrup og Frederik Brasch

U-19 (junior): Lasse Eland, Jens Christiansen, Mikkel Nielsen, Kasper Hansen, Kasper Harders og Nicklas Pedersen

C-klassen: Martin Eilertzen, Morten Nielsen og Martin Hansen

Elite A/B: Eskil Vammen
  Trænerne får en pølse imens rytterne gør klar
Min beretning vil koncentrere sig om ungdom og junior, som jeg sammen med Jacob Schneevoigt er træner for. Lørdagens rute indeholdt én led bakke og en del sving, men var meget indelukket, så vinden fik ingen betydning. Ungdomsrytterne kæmpede godt for sagen, men havde ikke held og styrke til at ramme det rigtige udbrud. Til gengæld vandt Thorlak flot feltets spurt, og fik dermed en 10. plads og 5 Euro i præmiepenge, som han fornuftigt valgte at bruge på chokoladeis på vandrehjemmet :-)

Thorlak er den eneste 2. års ungdomsrytter i truppen, og jeg er ikke i tvivl om, at han vil hente topresultater hjem til klubben i løbet af sæsonen. Thorlak har passet sin vintertræning godt, men kører sjældent svinestærkt til træning. Til gengæld har han en supergod evne til at præstere 30 % bedre til løb, hvilket betyder, at hans bundniveau er meget højt.

August blev nr. 14 og Andreas nr. 21, hvilket er rigtig flot for 1. års ryttere, da de både skal vende sig til højere tempo og mere distance. Rasmus var uheldig at styrte i hans allerførste cykelløb overhovedet, men han viste god moral og gennemførte som ensom majestæt. Frederik havde det hårdt, da han først lige er begyndt at træne rigtigt, og det er derfor planen, at Frederik skal køre i ældste drenge til at starte med. Som barn kan cykling være en ubarmhjertig sport at starte til, fordi der ingen begynderklasse er, hvorfor man bliver kastet for løverne fra dag 1.

I junior sad alle mand fornuftig med feltet ind med en 21. plads til Lasse Eland som bedste resultat. Alle lørdagens resultater kan ses her (åbner i nyt vindue).
Lasse Eland træder spurten i U19 feltet  
Søndagen bød på en rigtig sidevindsrute i Nortorf med masser af positionskamp. Juniorrytterne virkede meget tændte, og målet var at få en mand med i det afgørende hug. Selvom Nicklas, Lasse og Kasper Harders var meget aktive og forsøgte sig flere gange, havde de ikke heldet og styrken til at ramme det rigtige udbrud, hvorfor Lasse valgte at køre feltets spurt for Nicklas med en 24. plads til følge.

Generelt er jeg meget tilfreds rytteres indsats i weekenden. Fightervilje og indstilling var helt i top, og socialt går det i år rigtig godt indbyrdes mellem rytterne. De to tyske løb har været en fremragende forberedelse til den danske sæson, som for alvor starter i Hjørring den 11. april.

Rytterne klarede sig som sagt godt, men dog ikke fantastisk. Jeg havde håbet på at se en rytter sidde i finalen én af dagene, men der manglede afgørende held, erfaring og styrke, for at det lykkedes. Sammenlignet med andre klubber har vores ungdoms- og juniorryttere generelt kun cyklet få år, hvorfor det er helt naturligt, at de endnu mangler noget power og erfaring i forhold til de bedste. Men ser man på hvor meget den enkelte rytter har udviklet sig det seneste år, kan man kun tage hatten af og bukke sig i støvet og sige, ”Godt gået, gutter, I har alle rykket jer et niveau op!”.

Afgørende for succes i landevejscykling handler ud fra min optik om 80 % indstilling og 20 % talent. CK Aarhus’ U-17 og U-19 besidder uden tvivl det hele. Men rytterne er nødt til at være mentalt stærke nok til at acceptere de tæsk, som de helt sikkert vil få i nogle af løbene i år. Kan de det, og evner de at fokusere positivt på deres egen udvikling i forhold til, da de startede, så vil vi om nogle år se en flok uhyggeligt stærke ryttere, hvoraf nogle kan nå til tops. Det er sådan set op til drengene selv, hvor langt man vil nå indenfor sporten.

Men, som jeg siger til drengene, så er uddannelse vigtigere end cykling, for det er trods alt kun ganske få, der kan komme til at tjene mere end en SU på sporten. Som teenagere er det også vigtigt, at de får plejet det sociale med andre unge, som ikke er i cykelsportsmiljøet. Så det er en meget hårfin balance hvor meget tid, man som træner og forældre skal opmuntre rytterne til at bruge på deres sport.
  Magnus og Thorlak trækker U17 feltet
Af øvrige resultater er værd at nævne, at Anton Charmig flot vandt både lørdag og søndag i U-13. Det var desværre Antons sidste løb for CK Aarhus, da han af geografiske årsager skifter til Odder. Vi takker Anton for hans tid i klubben og ønsker ham alt mulig held og lykke i Odder.

I C-klassen var Århus-ryttere med i udbrud, hvor Martin Hansen tog en flot 8. plads lørdag, mens Morten Nielsen nappede 10. pladsen søndag. Martin Eilertzen, som egentlig er D-rytter, klarede sig flot hjem med feltet begge dage. I eliteklassen var der 110 til start. Her tog jeg selv en 35. plads lørdag og en 23. plads søndag, hvor vinderen kørte de 115 km med 41,6 i snit.

Alle søndagens resultater kan ses her (åbner i nyt vindue).


Bedste hilsner,
Eskil Vammen