Mandag den 20. oktober kl. 19 fortæller Per Juel Andersen kort (ca. en time) om klubbens forårstræningstur til Gardasøen, Italien. På denne klubaften vil der være rig lejlighed til at stille spørgsmål og evt. være med til at sætte et præg på forårstræningen.
Næste års forårstræningstur går til Gardasøen i Italien. Her er rig mulighed for at træne på flade strækninger over lette bjergruter til virkeligt krævende bjergruter. Vi træner i området, hvor Michael Rasmussens bor. Horsens Amatør Cykelklub har i flere år - med stor succes - arrangeret træningsture til netop dette område og derfor forsøger vi i år med dette alternativ til Mallorca-turen.
Af hensyn til vore børn og unge ligger træningsturen i skolernes påskeferie.
Træningsturen er for alle CK Aarhus klubmedlemmer og selv om vi råder over et begrænset antal pladser (68 i alt), vil der også være åbent for deltagere fra andre klubber til en meget favorabel pris. Tilmelding er efter ”først til mølle” princippet, dog med prioritet for klubbens medlemmer.
Vi mangler endnu at få bustransporten på plads. Derfor leder Per Juel Andersen med lys og lygte efter en buschauffør blandt klubbens ryttere. Findes der en chauffør med det rette kørekort blandt de interesserede ryttere, kan Per Juel Andersen kontaktes på telefon 2631 9224 eller på mail
andersen.jensen@mail.dk.