Der er tradition for at vi i forbindelse med den årlige Generalforsamling udnævner "Årets CK Aarhus medlem".
Fra både bestyrelsens og medlemmernes side er udnævnelsen absolut tænkt som en tilkendegivelse af at et medlem har ydet en stor indsats. Ofte er medlemmet ikke alene om at yde den store indsats, da vi i CK Aarhus gerne løfter opgaverne i flok, men her er altså tale om et medlem, som har ydet en ekstraordinær indsats for klubarbejdet eller har gjort sig specielt bemærket ved at hjælpe på et eller flere områder.
Bestyrelsen tager imod indstillinger fra medlemmerne og vurderer hver enkelt indstilling under hensyntagen til bestyrelsens kendskab til vedkommende.
Der kan være mange grunde til at man ønsker at indstille et medlem:
- En kreativ ildsjæl
- Et stort socialt engagement
- Økonomisk flair
- Eventyrlig iværksætter
- Medlemsmagnet
- Fabelagtigt forbillede
- Udviklende arbejde
- osv...
Har du et godt forslag til hvem, der skal være "Årets CK Aarhus medlem 2009", skal du sende dit forslag med en kort begrundelse for at du indstiller vedkommende til klubbens formand på
formand@ckaarhus.dk Dit forslag skal være formanden i hænde senest den 10. oktober 2009.
Bestyrelsen modtager kun EET forslag fra hvert medlem.